Reiki

Reiki

REİKİ kelimesi Japoncada kozmik yaşam enerjisi anlamına gelmektedir. Vücut-ruh dengesini düzenleyip muhafaza eder ve aynı zamanda bioenerji kapasitesini çoğaltır. Böylelikle hem mevcut olan rahatsızlıklar giderilebilecek hem de oluşulabilecek hastalıklara karşı koruma sağlanılabilecektir. REİKİ insan vücudunun yaşamını devam ettirebilmesi için ihtiyacı olan enerjiyi vücut içinde dengeli biçimde dağıtır ve kullanılmasını sağlar. Genel anlamda REİKİ bir enerji dengeleme tekniğidir.

REİKİ sistemi DR MİKAO USUİ tarafından araştırılmış ve tarihler öncesinden var olan bu sistem 1900 lü yılların başında geliştirilerek insanlığın hizmetine sunulmuştur. Usui bu dünyaya çok büyük muhteşem bir hediye sundu , bunun için hayatının büyük bir kısmını buna harcadı.

REİKİ alternatif tıp değildir. Sağlıkla ilgili problemlerde ilk önce tedavi edilmek üzere doktora baş vurulmalıdır. REİKİ tedaviye yardımcı destek olarak kullanılır. Enerjiyi dengeleyerek vücudun kendisini onarma gücünü hızlandırılır. REİKİ evrensel bir enerjidir, hiçbir şekilde bir dine, tarikata, inanışa ait değildir. REİKİ uygulamak yada insiye edilmek için kişinin inancının ne olduğu önemli değildir. İnsan vücudunda enerji dengedeyse her şey yolundadır. REİKİ bu dengeyi sağlar.

Reikinin Yaşamımıza Katkıları

Vücudumuzdaki tüm zararlı toksinleri arındırmamıza yardımcı olur.
Bize derin bir rahatlama ve huzur verir.
Kendimize yakınlaşmamızı sağlar.
Dünyayı daha güzel ve yaşamaya değer algılamamıza yardımcı olur.
Tanrının yakınlığını ve sevgisini hissettirir.
Aşırı isteklerden arınmamızı sağlar.
Düşüncelerimizi temizleyip negatif düşüncelerden arındırır. Böylelikle hastalıklara neden olan olumsuz düşünce kalıplarını iptal ederek yerine olumlu olanları ekersin.

Tanrısal boyutta olan olumlu düşünce kalıplarını yerleştirmemize yardımcı olur.
Stresi azaltır yerine gevşemeyi ve huzuru bırakır.
Sevgiyle yaşamayı sevgiyi tanımayı öğretir.
Birliği tanımamıza yardımcı olur.
Vücudumuzu şarj ederek hangi enerjiye ihtiyacı varsa onu oluşturmaya başlar.
Var olma amacımızı hatırlatarak yaşamdan tat almamızı sağlar.
Reiki enerjisi kendini uygun bir biçimde geliştirmek isteyen kişiye kişisel gelişiminde yardımcı olur.
REİKİ zihne ışığı götürebilir , onu sevebilir ve niteliklerin derin manasını anlamaya çalışabilir.
Senin ne kadar muhteşem bir varlık olduğunu Tanrının seni yaratışındaki sevgisini hissedersin.

Reiki Eğitiminin Aşamaları

Aşama 1

REİKİ hakkında verilen genel bilgiler ve birinci aşama için gereken uyumlamayı (insiye etmeyi halk arasında da el vermek olarak bilinir) içerir. Bu hiçbir zaman unutulmayacak ve sonsuza kadar devam edecek bir enerjidir. Uyumlanmış kişi REİKİ ye kanal olmuştur. Uyumlanan kişi her ihtiyacı olduğunda REİKİ yi çağıra bilir onu elleriyle aktarabilir.

Aşama 2

Birinci aşama için insiye edildikten en az 3 hafta sonra ( birinci derecenin çalışmalarını yaptıktan sonra) 2. dereceyi almaya hak kazanır. Bütün kökleşmiş duygusal ve zihinsel kalıplarımız değişerek yerine olumluları gelir. Ruhsal olan sorunlarada şifa verilebilir. Yer zaman faktörü olmadan uzağa şifa çalışması yapılabilir. 2.aşama eğitimini almış kişinin sezgileri güçlenir kendisine verilen anahtar sembollerle şifa gücü artar.

Aşama 3

Usta eğitici olma aşamasıdır. Daha yüksek enerjilere açılmak ve bunu kuvvetlendirmek içindir. REİKİ yi nasıl öğreteceği ve insiye edeceği hakkında bilgiler verilir. REİKİ’ yi öğretmek spiritüel yaşamı öğretmek demektir. Bu kutsal olan öğretmenlikte kişinin yaşamını onurlandırma şekli öğretilir.

REİKİ tekniğinin kullanıla bilmesi için bir öğretmen tarafından uyumlama yapılması gerekir. Her aşama için tekrarlanan bu uyumlama yetkili ve bunun için uyumlanmış bir öğretmen tarafından yapılmalıdır. Aksi taktirde yapılan çalışmada REİKİ enerjisi kullanılmamış olur.