İlişki Koçluğu

İnsanın sahip olduğu ilişkiler, yaşamını, psikolojisini ve yaşam tatminini etkileyen kritik bir özelliğe sahiptir. Bazen isteklerimiz olur, o anda hayal ettiğimiz kadar mutlu olmadığımızı, gerçek isteğimizin bu olmadığını fark ederiz. Yaşantımızda zaman zaman işler istediğimiz gibi gitmez. Cevabını veremediğimiz sorular sorarız kendimize. İstediğimiz gibi olmuyordur, bir şeyler engel oluyordur sanki. Zamanın hızı içerisinde akıp giderken yaşam, bir şeyleri değiştirmeye fırsat bulamamışızdır. Yaşadığımız ilişkilerin kalitesi, bazen bizleri depresyona sürüklerken bazen de en mutlu zamanları yaşamamızı  sağlar. Akla gelebilecek pek çok ilişkide yaşanan sıkıntılarda, ilişki koçluğu, destekleyici bir süreç olmaktadır.

En çok karşılaşılan konular ise;

  1. İdeal eş veya arkadaş seçimi,
  2. Evliliklerde eşler arasındaki sürtüşmeler,
  3. Bir ilişkinin aşka programlanması,
  4. İkili ilişkilerde sürecin geleceğinin planlanması

İlişki koçluğunun diğer bir yönü de hemen tüm ilişkilerde yaşanan sorunları giderici ve kişiyi destekleyici bir rol teşkil etmesidir. Koçluk sürecinin büyük kısmı benzer olsa da, ilişki koçluğunun önemli bir farkı, sürtüşmeyi yaşayan karşılıklı iki taraf olmasına rağmen, en çok serzenişte bulunan tarafa yönelik uygulanmasıdır. Dolayısıyla koçluk alan taraf, bu koçluk sürecinde ilişkisiyle ilgili yaşantısını düzenler, yaşantısında değiştirmek istediği süreçleri planlar. Özgüvenli bir şekilde kendini mutlu hissedeceği yaşantısına doğru bir değişim geçirir. Bakış açısı kendi mükemmelliğini ve değerini yeniden keşfedecek şekilde değişir. Bu değişimin karşı tarafa yansıması bazen harika bir şekilde olur. İlişki yeniden aşka programlanır. Bazen de her iki tarafta yolları ayırmanın en sağlıklı çözüm olduğunu düşünür.

Hak ettiğiniz şekilde yaşamak, daha mutlu olmayı tercih ediyorsanız, eylem zamanı artık gelmiş demektir. Mutluluk, aşk, huzur ve başarının yarattığı sihrin, hayatınıza girmesine fırsat vermek isterseniz en kısa zamanda görüşmek dileğiyle…

Sevgiyle ve Mutlu Kalın…

Share