İlişki Koçluğunun Gerekliliği

İlişki Koçluğunun Gerekliliği

Yoğun tempoyla geçen yaşam akışı içinde insanlar, tüketime odaklı yaşadıklarında farkında olmadan ilişkilerini de tüketmeye başlarlar. Belki bunun nasıl ve hangi zaman diliminde olduğunu bile anlamazlar. Ancak olmuştur ve hiçbir şey eskisi gibi değildir. Bunu gördüklerinde ise ya çıkmazda ya da paniklemiş bir şekilde kendilerini kanıtlama çabasının içinde bulurlar. Aslında ilişkiler hem çok karmaşık hem de çok basittir. Nasıl olduğu ise tamamen bakan kişinin BAKIŞ AÇISI ile ilgilidir. Neyi, nasıl, nerede gördüğümüz ve görmek istediğimiz bize bağlıdır.

İşte geleceğimiz ve ilişkilerimizle ilgili bunlara benzer durumlarda “İlişkilerde ihtiyaçlarımı nasıl belirleyeceğim?” soruna cevap arayan herkesin, İlişkilerimde; “Daha ne yapabilirim?”, “Nasıl başarılı olabilirim?”, “Daha mutlu, daha sağlıklı nasıl yaşayabilirim?” şeklinde kendi sorusuna cevap arayanların İlişki Koçuna ihtiyacı vardır.

İlişki Koçluğunda esas olan, kişilerin kendilerini tanımaları yani hiç olmadıkları şekilde kendilerine dürüst olmalarının sağlanmasıdır. Başkalarını suçlamayı bırakıp, başka sorumlular arma yerine ben ne yapıyorum kısmına geçilmesidir. Burada kişinin değişimi ne kadar ve nasıl istediği devreye girer.

Mutluluğunuz birilerinin ‘’ size birinin iyi gelmesi, birinin sizi mutlu etmesi, o birisi giderse her şeyin biteceği, terk ederse mahvolurum , onsuz bir hiçim’’ v.b gibi sıralayabileceğimiz başkasına bağımlı bir mutluluksa eğer ne kadar mutlusunuzdur?

Karar verme aşaması işte burada önemlidir. Kendinizi almaya endeksli bir mutluluk oyununda mı görmek istiyorsunuz yoksa kendi başınıza tam ve bütün yetebilir halde mutlu olup bu mutluluğu paylaştığınız bir tabloda mı görmek istiyorsunuz.

Kendinizi kandırmaktan vazgeçip ,kendi mutluluğunuzu ilişkinize yansıttığınızda korkularla ,bencillikle, zorla değil paylaşımla ve sevgiyle beslenen ilişki ve hayata sahip olursunuz.

Kendinizi keşfettiğinizde bütün ilişkilerinizde düzelecektir. Sorumluluklarının farkında, yaşanılanların farkında, kendi kendine yetebilen, olaylar karşısında sorun değil çözüm odaklı davranabilen kişi olursunuz. İlişkilerinizde kendiniz , olduğunuz gibi, yalın olmaya ve kabul görmeye hazır mısınız?

Siz kendi kendinize mutlu olmayı başaramadıkça dışarıdaki hiçbir şey sizi mutlu edemeyecektir.Tek gerçek Öz’ünüzün mutluluğudur.